Wady postawy u osób dorosłych
Obecnie ortopedzi wskazują trzy główne przyczyny wad postawy u osób dorosłych. Po pierwsze, najczęściej problemy z postawą wynikają z przeniesienia wad z wieku dziecięcego. Wielu pacjentów, jako dzieci miało skoliozę lub płaskostopie. Drugą, najczęstszą przyczyną problemów z kręgosłupem u osób dorosłych jest siedzący tryb życia. Postawa „głowa do przodu” i „okrągłe plecy” to typowe wady związany z wielogodzinnym siedzeniem przed komputerem, smartfonem itd. Trzecią przyczyną wad postawy u osób w dojrzałym wieku jest, szczególnie u kobiet, postępująca osteoporoza, w wyniku której powstaje zwyrodnienie zwane garbem osteoporotycznym.
Większość czynników mających wpływ na naszą postawę jest związana ze stylem życia i sposobem odżywiania. Jako główne przyczyny problemów z kręgosłupem związanych z trybem życia można wskazać:
- praca za biurkiem
- siedzący tryb życia
- wielogodzinne podróże samochodem
- brak ruchu
- otyłość
- noszenie szpilek
- siedzenie z założoną nogą na nogę
Do najczęstszych wad postawy kręgosłupa należą:
- plecy okrągłe
- plecy wklęsłe
- plecy okrągło-wklęsłe
- plecy płaskie
- boczne skrzywienie kręgosłupa, czyli skolioza
Odpowiednie dobranie terapii np. rehabilitacja ortopedyczna, masaż leczniczy czy zastosowanie odpowiedniej wkładki ortopedycznej możliwe i sensowne jest jedynie po prawidłowym zdiagnozowaniu wady postawy oraz jej przyczyny, np. płaskostopie u osób dorosłych praktycznie nie może zostać samoczynnie wyregulowane. Tylko zastosowanie odpowiednio dobranych wkładek ortopedycznych może powstrzymać dalsze koślawienie kolan, bioder i kręgosłupa.
Jeżeli już mamy takie wady, których nie można skorygować we własnym zakresie, konieczne jest wsparcie specjalistów: ortopedy, masaży, trenera oraz fizykoterapeuty.
Jak dbać o kręgosłup, by uniknąć wad postawy?
Profilaktyka, profilaktyka i jeszcze raz profilaktyka!
By uniknąć chirurgicznego leczenia wad postawy, należy działać profilaktycznie. Niezmiernie ważne jest utrzymywanie prawidłowej postawy i masy ciała. Dobrze dobrana i rozsądna aktywność fizyczna jest również bardzo istotna przy utrzymaniu kręgosłupa w dobrej kondycji. Często osoby, które dbają o siebie potrafią w znaczny sposób opóźnić zmiany związane z pogarszaniem się wad postawy i w rezultacie pojawienie się bólu.
Należy pamiętać, że każdy moment jest dobry na to, aby zadbać o swój kręgosłup.